Restauračních pivovarů a produkčních minipivovarů s výstavem piva do 10 000 hl ročně v České republice neustále přibývá. Rok 2018 končil číslem 440 minipivovarů. Jde o svébytné odvětví, které kombinuje výrobu piva s jeho přímým prodejem, a které se začíná potýkat s celou řadou problémů z těchto dvou rozdílných činností vyplývajících.
Poskytování právního a legislativního servisu a hájení zájmů minipivovarů je základní oblastí činnosti Českomoravského svazu minipivovarů. Českomoravský svaz v této oblasti vystupuje nejen jako poradce, ale také jako silná a jednotná autorita vůči úřadům, institucím a při jednáních se zákonodárci nad novinkami a úpravami v příslušné části legislativy.
Dalším z cílů Českomoravského svazu minipivovarů je vzdělávací servis, školení sládků o technologických postupech a specifikách při vaření piva v minipivovarech resp. při přípravě speciálních druhů, ale také systém vzájemného vyměňování osobních zkušeností a seznamování s novinkami v oboru. Svaz se také podílí na vzdělávání a přípravě budoucích sládků, např. ve spolupráci se Střední průmyslovou školou potravinářské technologie v Praze.“
Třetí oblastí, na kterou se Českomoravský svaz minipivovarů zaměřuje, je informační servis o vhodných zdrojích a surovinách. Svaz svým členům pomáhat zajišťovat nejkvalitnější suroviny, zdroje a technologie potřebné při vaření speciálních piv apod.
Českomoravský svaz minipivovarů byl založen na ustanovující valné hromadě 16. dubna 2011 32 restauračními pivovary. Prezidentem svazu byl zvolen Jan Šuráň z Pivovarského domu Praha, dalšími členy prezídia jsou Radovan Koudelka ze Zámeckého pivovar Zábřeh a Martin Hájek z Pacovských strojíren.
Více informací: http://www.minipivo.cz/