Polytechnický kroužek s 3D tiskárnami

V Golčově Jeníkově se daří něco, co nemá obdobu na celé Vysočině. Pro žáky a studenty z města a okolí vybavil před čtyřmi lety Nadační fond v Jeníkově učebnu s dílnou, kde mimo jiných technických aktivit mají několik 3D tiskáren. Žáci a studenti si zde mohou navrhovat v CAD/CAM programech různé předměty a pak si je následně vytisknout.
„Z vlastní několikaleté zkušenosti z naší dílny vím, že seznamování s aditivním tiskem je velmi obtížné. Naši žáci a studenti si s tím však dokázali poradit a od tisku jednoduchých dílků si nyní dokážou naskenovat objekt, nebo si stáhnout předlohu z webu a vyrobit třeba i jeho vylepšenou kopii. Tisk propracovaných figurek na přání nebo drobných dílů již pro ně nepředstavuje velkou výzvu. Někteří žáci se přitom teprve chystají na přijímačky na střední technické školy. Naší práci podporuje město Golčův Jeníkov, odb. školství KV, AMSP ČR, místní firmy a další neziskové organizace. Zúčastňujeme se různých akcí v kraji /Technické fórum, Veletrh Fortel, v Alternátoru v Třebíči, dny řemesel v HB/, prezentovali jsme se i mimo Kraj Vysočina. V naší dílně jsme už uvítali několik skupin žáků z okolních škol“ říká vedoucí kroužku Mgr. Petr Kotting.
3D tisk je zatím na začátku svého vývoje, ale brzo se stane technologickým oborem, který změní od základu současnou hromadnou výrobu, tak jak ji zatím známe. Nebude už dál potřeba stavět další a další obří továrny a s tím související další centrální infrastrukturu. Výroba se bude vracet zpět do malých měst.