Soutěž SUSO s podporou projektu Fandíme řemeslu! našla zlaté jihočeské ručičky mezi budoucími zedníky a truhláři

Poctivé řemeslo je element, bez kterého se neobejde ani moderní civilizace. To si uvědomují organizátoři Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, která již 23 let hledá a motivuje největší talenty napříč Českem a Slovenskem. V hledáčku jsou studenti řemeslných oborů zedník a truhlář. Předtím, než se uskuteční velké finále na podzimním veletrhu FOR ARCH, hledá tým SUSO nejšikovnější žáky v postupových kolech. To květnové je našlo v Českých Budějovicích.

více na odkazu níže:

https://www.truhlarskyportal.cz/clanky/20391-soutez-suso-nasla-zlate-jihoceske-rucicky-mezi-budoucimi-zedniky-a-truhlari

Fandíme řemeslu: Ve stavebnictví chybí tisíce pracovníků

V Česku je nedostatek řemeslníků. Podle portálu Nejřemeslníci.cz chybí až 300 tisíc vyučených pracovníků. To, že je jich nedostatek, potvrzuje i průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků v rámci projektu Fandíme řemeslu. Nezájem dětí o některé obory tak zvyšuje nejen ceny za práce řemeslníků, ale prodlužuje i čekací doby.

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/remeslnik-nedostatek-zamestnancu-technicke-profese-stavebnictvi-kovodelnik-ridic_1905140820_pla

Rodinné firmy překonaly další vrchol k podpoře českých podnikatelů

Praha, 13. května 2019. Dnešním dnem se Česká republika zařadila mezi státy, kde jsou jasně definovány rodinné firmy. Vláda právě schválila svým usnesením definici rodinného podnikání. Základ schválené definice připravila do schvalovacího procesu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) již na konci roku 2017. Myšlenka vytvoření definice vznikla v asociaci postupně v návaznosti na výzvu Evropského parlamentu a byla hlavním cílem práce na poli podpory rodinného podnikání v posledních třech letech.

Od roku 2012 pořádáme celostátní soutěž rodinných firem, ve spolupráci s nezávislou agenturou Ipsos realizujeme každoročně průzkum mezi rodinnými firmami k nejrůznějším tématům, propagujeme rodinné podniky mezi odbornou i laickou veřejností, setkáváme se s majiteli a nástupníky v rodinných firmách a sledujeme trendy v této důležité části naší členské základny. Všechny naše rodinné firmy spadají do segmentu malých a středních podniků (MSP). Základem návrhu textu definice byl celoevropský průzkum, který pro naši asociaci vypracovala firma Deloitte. Na návrhu textu definice s námi spolupracoval doc. JUDr. Bohumil Havel, autor zákona o obchodních korporacích. Definice prošla přes Hospodářský výbor Parlamentu ČR a přes složité meziresortní připomínkové řízení a hledání shody jsme nakonec dosáhli schválení textu naší vládou. Na stole byla i definice na úrovni právního předpisu, ale dohodli jsme se s ministerstvy, že nejefektivnější a nejrychlejší je nyní právě nelegislativní cesta, tedy usnesení vlády. K zákonné úpravě se chceme vrátit co nejdříve jak načerpáme dostatečné zkušenosti s uplatněním definice při podnikání u nás,” komentuje proces zrodu definice místopředseda představenstva AMSP ČR pověřený řízením Zdeněk Tomíček.

NOVÉ MULTIFUKČNÍ PROSTORY PRO ODBORNÝ VÝCVIK STAVEBNÍCH ŘEMESEL

Vzhledem k potřebě a zkvalitnění odborného výcviku žáků stavebních oborů vzdělání zedník, klempíř, pokrývač, tesař a kominík v segmentu modulových zdících systémů a dřevodomků vznikla myšlenka vybudování Multifunkčního prostoru pro odborný výcvik (Polygon).

Dne 9. 4. 2019 v 9:30 hodin se tato myšlenka stala skutečností. V areálu Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy, příspěvkové organizace, Pražská 636/38b, bylo slavnostně otevřeno nové, velmi moderní výukové centrum s názvem Multifunkční prostor pro odborný výcvik na výuku modulových zdících systémů. U příležitosti slavnostního otevření Multifunkčního prostoru se v jeho prostorách konal ve dnech 9. – 10. 4. 2019
IX. ročník soutěže „Obkladačské naděje 2019“, kterou vyhlásil Cech obkladačů ČR.

Výstavba byla realizována v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, 33. Výzva – Infrastruktura středních a vyšších odborných škol (SVL) – SC 2.4.

Jihomoravské firmy se na trhu práce stále více přetahují o schopné řemeslníky. Je jich i vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti nedostatek a platy mají často vyšší než je tomu u vysokoškoláků. Podle Regionální hospodářské komory Brno jsou v Jihomoravském kraji nejčastěji poptávanými stavebními řemesly instalatér, zedník, tesař, klempíř nebo pokrývač. Závažným nedostatkem ve zvyšování zájmů o řemeslné a umělecké obory je nedostatečná informovanost, co vlastně tyto obory v současné vývojové etapě představují.
Ze strany firem jsou řemeslníkům nabízeny v některých případech i mzdy přes 40 000 korun měsíčně. Řemeslo je dnes zlatým dolem, jako tomu bylo kdysi, a má často větší perspektivu než některé obory, které se vyučují na vysoké škole. Zájem o řemeslníky je znatelný napříč řadou odvětví. Učňovské obory přitom žákům nabízejí možnost jednoduchého přivýdělku i během studia.

Projekt je reakcí na konzultace s potenciálními zaměstnavateli budoucích absolventů a jejich požadavky na výuku odpovídající novým trendům v současné praxi ve stavebnictví a na potřebu kde by bylo možné realizovat v tempu a odpovídající potřebě výuky stavby z těchto modulových systémů v průběhu celého školního roku. V rámci platformy Centra odborného vzdělávání pro stavebnictví se také nastavuje spolupráce s ostatními školami v Jihomoravském kraji, které vyučují tyto učební obory, což reprezentuje celkem 995 žáků. K nim je ještě nutné přidat žáky maturitního oboru stavebnictví a stavební provoz, kterých je v JMK celkem 760. V objektu centra je také umístěna učebna rukodělné dílny, která umožní uměleckořemeslné zpracování dřeva a přípravu dílčích konstrukčních prvků navazujícím oborům vzdělání jako jsou truhlář, řezbář a čalouník.

Realizace této stavby znamená jedinečnost v rámci „Centra odborného vzdělávání ve stavebnictví Jihomoravského kraje“.
Výstupem projektu je zajištění klíčových kompetencí v technických a řemeslných oborech a zvýšení kvality vzdělávání s následným efektivním uplatněním na trhu práce.

Řemesla zažívají svůj velký comeback. Už dávno neplatí, že jde o těžkou a špatně placenou práci pro ty méně nadané žáky. V dnešní době je dobrý řemeslník vyvažován zlatem, ať už se jedná o zedníka, truhláře, tesaře, instalatéra nebo jiného stavebního řemeslníka. Výukové a pracovní dílny jsou v současnosti již moderně zařízené, využívají moderní technologie a mají čisté prostředí, tak jako tomu je v nově otevřeném Multifunkčním prostoru pro odborný výcvik, ve SŠSŘ Brno – Bosonohy.

Máme za to, že otevření tohoto multifunkčního prostoru je jedna z významných událostí v oblasti středního odborného školství v Jihomoravském kraji.

Brno – Bosonohy 09. 04. 2019

 

Mgr. Knapil Miloslav

zástupce ředitele SŠSŘ Brno – Bosonohy

Otevření mukifunkční haly

Otevření mukifunkční haly

Otevření mukifunkční haly

Otevření mukifunkční haly

Otevření mukifunkční haly

Čeští skláři nespí!

Představitelé Českého umění skla – českého sklářského klastru se v nedávné době setkali s ministrem kultury, aby projednali podporu státu ohledně dvou zásadních projektů, které čeští skláři chystají. Prvním je výstava Legenda o českém skle, která by měla být inspirována stejnojmennou knihou Antonína Langhamera. Druhým projektem je pak ambiciózní plán založení muzea věnovaného české sklářské tradici. Oba tyto projekty ministr podpořil a dokonce nabídl prostory pro muzeum.

Mistři všedních dnů v Brně

Říkáte si možná, co je to za zvláštní nadpis článku. “Mistři všedních dnů” se jmenuje národní kolo soutěží odborných dovedností, které se letos uskutečnilo na přelomu února a března v Brně v prostorách tamního výstaviště.

Tiskovou zprávu si můžete přečíst níže, stejně tak, jako se podívat na fotografie z této mimořádné události.

Tisková zpráva – MISTŘI VŠEDNÍCH DNŮ 2019

I květiny jsou řemeslo

Rádi bychom Vám zde čas od času představili nějakého šikovného řemeslníka. Začínáme dnes člověkem, který provozuje řemeslo, které si možná ne každý představí na prvním místě. Jde o floristu Lukáše Tvrdého.

Lukáš Tvrdý, florista, floral designer, zakladatel a majitel značek LUKEE a LUKA:SH.

Nádherná příroda bývalých Sudet, kontrastující se zapomenutými místy, starými opuštěnými domy a továrními halami, v něm od dětství formovala vyhraněné estetické cítění, které se promítá do jeho tvorby. Severní Čechy, jeho rodný kraj, se staly inspirací, z níž čerpá své jedinečné nápady. Od roku 2005 vytváří křehké scenérie a přirozená aranžmá, ze kterých vyzařuje jeho obliba k přírodním materiálům, mimořádná fantazie a dokonalé řemeslné zpracování. To vše dělá z květinových dílen a obchodů květinami LUKA:SH v Praze a LUKEE ve Frýdlantu místa, která přitahují milovníky květin, umění a designu.
Narozen: 12.08.1984 ve Frýdlantu
Vzdělání: Střední Lesnická škola Šluknov, obor Ochrana přírody a prostředí
Otevření prvního studia: 03.2005 ve Frýdlantu
Floristická praxe 2003 – 2004 floristická studia v Jablonci nad Nisou
2005 – 2013 Vlastní floristické studio Origamell
2014 – 2016 floristické ateliéry v Praze
2017 – otevření květinové dílny a obchodu květinami ve Frýdlantu
2018 – otevření květinové dílny a obchodu květinami v Praze na Vinohradech

Zavedení technického předmětu na ZŠ se blíží!

Premiér Andrej Babiš právě nyní v Lichtenštejnskem paláci potvrdil ranní dohodu s ministrem MŠMT R. Plagou o zavedení předmětu Technika do povinných předmětů na Základních školách a také ukotvení Mistrovské zkoušky do české legislativy. Ranní jednání premiéra s vybranými členy vlády a předsedou AMSP ČR K. Havlíčkem navazuje na závěry Řemeslné rady s premiérem Babišem dne 8. 2. 2019 organizované Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR za účasti 30 řemeslných cechů.

Konec zedníků v Čechách

Praha, 8. ledna 2019. Stavebním profesím zvoní hrana. Počet absolventů zednických nebo například malířských oborů se dostává na kritickou hranici. Zatímco ještě v roce 2005 se u nás vyučilo 705 zedníků, minulý rok už jich bylo jen 253. Podobně jsou na tom i truhlářské profese, kde je za posledních třináct let úbytek 70 % absolventů.  Naopak, na lepší časy se blýská ve strojírenských a elektrikářských odvětvích. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR připravila u příležitosti veletrhu Řemeslo Praha výroční Analýzu řemeslných oborů. Continue reading “Konec zedníků v Čechách”