Toulavá kamera – Za rodinným stříbrem – Pardubický kraj a Ostrava

V šestém dílu letního speciálu Toulavé kamery se oblíbený tandem Iveta Toušlová a Pepa Maršál vypraví do Pardubického kraje a do Ostravy. V Třebařově u Ivany Bakrlíkové Iveta ochutná medovinu s příchutí chmele a na statku Uhersko u Nováků upeče štrúdl z vlastnoručně připraveného tvarohu. Pepa bude v Ostravě vařit pivní speciály v minipivovaru rodiny Petrů a taky si v manufaktuře manželů Jankovských vyrobí z horkého vosku barevnou svíčku.

e15.cz: Důchodovou reformu možná zaplatí živnostníci. Ať si vláda najde jiné otloukánky, uvádí generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová

Ministerstvo práce nepočítá s tím, že by v rámci připravované důchodové reformy došlo k navyšování věku odchodu do důchodu. Odvody do důchodového systému by mohly vzrůst živnostníkům. Informovaly o tom Seznam Zprávy. Podle šéfky Asociace malých a středních podniků a živnostníků Evy Svobodové ale osoby samostatně výdělečně činné odvádí dostatečnou částku již nyní.

Celý článek naleznete zde: https://www.e15.cz/domaci/duchodovou-reformu-mozna-zaplati-zivnostnici-at-si-vlada-najde-jine-otloukanky-rika-sefka-asociace-1361438

KUPR pomáhá technické výuce

Že nevíte o co jde? Vlastně se není čemu divit, protože KUPR je záležitost prakticky nová. Jde o pomůcku pro základní školy, jež si klade za cíl podpořit výuku směřující k manuální zručnosti a technické gramotnosti žáků těchto škol.

Tento systém sestává z trubek a spojek různých materiálů, jejichž používáním k sestavování různorodých modelů se formuje logické myšlení, dětská kreativita, trpělivost a vytrvalost, jemná motorika a pochopení prostorových vztahů.

více informací na webu projektu – http://www.invysys.cz/kupr

ekonomickymagazin.cz: Chybí řemeslníci. Třeba takové klempíře z Číny nedovezeme, uvádí Eva Svobodová z AMSP ČR

Rozhovor s EVOU SVOBODOVOU, členkou představenstva a generální ředitelkou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Vystudovala mimo jiné komerční právo, základy práva EU, management a marketing na Institut of Technology, Sligó, v Irsku v rámci EPI – Evropského polytechnického institutu. Od roku 1990 se pohybuje ve sféře zaměstnavatelských organizací. Říká, že obrovské téma je nyní generační výměna v rodinných firmách.

Celý článek naleznete zde:
https://www.ekonomickymagazin.cz/2019/08/chybi-remeslnici-treba-takove-klempire-z-ciny-nedovezeme/

Toulavá kamera – Za rodinným stříbrem – Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina

V pátém dílu našeho letního speciálu Iveta Toušlová ve vinařství Pavla Bindera zjistí, jak se vyrábějí BIO moky z hroznů, které získávají medaile po celém světě. A ve voňavém království Jiřího Pantůčka v Kuřimi otestuje diamantový krém. Pepa Maršál na Vysočině zavítá do rodinného zahradnictví Vejtasových v Jaroměřicích nad Rokytnou, kam si pro okrasné trvalky a skalničky jezdil už Karel Čapek. V Želetavě se pro změnu bude učit stavět kachlová kamna.

Fotogalerie:

Iveta Toušlová při natáčení ve vinařství Pavla Bindera

Iveta Toušlová při natáčení ve vinařství Pavla Bindera

Iveta Toušlová při natáčení ve firmě Topvet

Iveta Toušlová při natáčení ve firmě Topvet

Pepa Maršál při natáčení rodinného zahradnictví Vejtasových v Jaroměřicích nad Rokytnou

Pepa Maršál při natáčení rodinného zahradnictví Vejtasových v Jaroměřicích nad Rokytnou

Pepa Maršál při natáčení v Želetavských kamnech

Pepa Maršál při natáčení v Želetavských kamnech

Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně, může je to stát miliony

Praha, 5. srpna 2019. Na čerstvě vyučené řemeslníky bez hlubších odborných, ale i životních zkušeností cílí letáková náborová akce, která se před prázdninami zaměřila na odborná učiliště. Mladé lidi se snaží nalákat, aby se stali odpovědnými zástupci až čtyř firem a získali tak příjem bez práce. Důrazně je před tím varují řemeslné cechy
a společenstva zapojené do nedotačního projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

„Vy, jako člověk s určitým druhem vzdělání, pomůžete podnikateli, který není ve vašem oboru vzdělaný, ale chtěl by v něm začít podnikat,“ popisují webové stránky www.reprea.cz, na které letáky odkazují. „Podnikatel pak díky vám získá živnostenské oprávnění, aby mohl tuto činnost provozovat a vy tak budete dostávat měsíční odměnu, skutečný pasivní příjem, pouze za poskytnutí vašeho odborného vzdělání. Je to vlastně výhra pro obě strany. Navíc vám nehrozí žádné sankce, protože za dodržování zákonů a živnostenskoprávních předpisů si podnikatel ručí sám,“ líčí se na webu idylicky.

Na portálu Novinky.cz, který se nedávno tímto tématem zabýval, se ale v diskusi objevil například tento příspěvek: ‚Můj nejstarší syn si myslel totéž a teď splácí čtyři miliony, musel vyhlásit osobní bankrot. Teď mu strhávají většinu mzdy… Proč si myslíte, že lákají mladé kluky po vyučení?‘

Institut odpovědného zástupce, tedy osoby ustanovené podnikatelem, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů, definuje živnostenský zákon. Jednomu člověku skutečně umožňuje vykonávat tuto činnost až pro čtyři podnikatele.

„Při neplnění podmínek sice nevzniká odpovědnému zástupci možnost přímé sankce ze strany živnostenského úřadu, nicméně bude-li pokutován podnikatel, v případě zanedbání povinností zástupcem, může se na něm domáhat náhrady škody,“upozorňuje ovšem Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

V krajním případě je podle něj možné si představit, že v situaci, kdy například právnická osoba páchá trestnou činnost, kterou by páchat nemohla, pokud by živnostenské oprávnění či koncesi nezískala a zároveň by odpovědný zástupce svou funkci hrubě zanedbával, mohla by být posuzována i míra účasti zástupce na trestném činu a také míra jeho trestní odpovědnosti. „Hlavní riziko však vidím v tom, že se podnikatel po zástupci bude ‚vozit‘, pokud bude sám sankcionován,“ varuje Dobrovolný.

Odpovědný zástupce by proto měl podnikatele ve vlastním zájmu vždy upozorňovat na zjištěné nedostatky, a to s ohledem k vlastnímu riziku odpovědnosti za škodu. Výkon této funkce by z toho důvodu měl být reálný, nikoli virtuální. Jenže čerstvě vyučený řemeslník nemusí být ještě schopen všechny nedostatky včas rozeznat, i kdyby skutečně kontroloval práci odvedenou někým jiným, a nebyl jen bílým koněm.

„Neustále připomínám, že dobrý řemeslník se pozná podle toho, že má znalosti, dovednosti a zkušenosti,“ komentuje tyto aktivity Drahoslav Matonoha, předseda Cechu zedníků ČR. „Znalosti a některé dovednosti získá ve škole, zbytek – hlavně zkušenosti – může přinést jedině praxe,“ vysvětluje Matonoha, který je zároveň ředitelem Akademie řemesel v Praze na Zeleném pruhu, jednoho z největších odborných učilišť v republice. Náborové letáky pro bílé koně se objevily i tam.

I proto patří Cech zedníků k řemeslným společenstvům, která se zapojila do projektu Fandíme řemeslu. Ten pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR) prosazuje mimo jiné znovuzavedení mistrovské zkoušky.

„Ta bude také zárukou, že řemeslník, který ji složil, plní všechna tři tato kritéria,“ říká Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2019-08-05-Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně

Toulavá kamera Za rodinným stříbrem – Královéhradecký kraj a Brno

Čtvrtý díl letního speciálu Toulavé kamery nás zavede do východních Čech a do jihomoravské metropole. První zastávkou Ivety Toušlové budou Smiřice a tamní umělecká sklárna Baborákových, kteří v ní vyrábějí designové předměty z fúzovaného skla. Pak se společně zastavíme v Hořicích, kde rodina Kubištových už 30 let peče křehké stočené oplatky, plněné krémem a máčené v čokoládě. Tajemství výroby této proslavené dobroty se v kraji dědí z pokolení na pokolení dvě století. Pepa Maršál pro změnu pojede do Brna, kde navštíví ateliér rodiny Hlušičkových. V téhle rodinné porcelánce vznikají repliky děl předních českých kubistů i nádobí a dekorativní předměty podle současných návrhů. Na závěr nás na své farmě přivítají Sklenářovi. U nich budeme sklízet rajčata z vysokozdvižné plošiny. 

Toulavá kamera Za rodinným stříbrem – 3. díl, Praha a Karlovarský kraj

Oblíbený letní speciál Toulavé kamery pokračuje třetím dílem, ve kterém se nejprve budeme toulat naší metropolí. Na Letné objevila Iveta Toušlová grafické studio manželů Kulišťákových, kde si vyzkouší takzvanou koptskou vazbu. Kdysi se tímto způsobem sešívaly i pergamenové manuskripty. Poté si společně osladíme život v čokoládovně rodiny Hurtových. Vlastní tabulku oblíbené pochoutky z kakaových bobů si  hezky od začátku připraví i Iveta. Pepa Maršál tentokrát vyrazí do Karlovarského kraje.  Bude sekundovat při výrobě houslí v dílně otce a syna Pötzlových a pak si na statku Šimáčkových v Nebanicích dopřeje ten údajně nejkrásnější pohled na svět z koňského sedla.