Zavedení technického předmětu na ZŠ se blíží!

Premiér Andrej Babiš právě nyní v Lichtenštejnskem paláci potvrdil ranní dohodu s ministrem MŠMT R. Plagou o zavedení předmětu Technika do povinných předmětů na Základních školách a také ukotvení Mistrovské zkoušky do české legislativy. Ranní jednání premiéra s vybranými členy vlády a předsedou AMSP ČR K. Havlíčkem navazuje na závěry Řemeslné rady s premiérem Babišem dne 8. 2. 2019 organizované Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR za účasti 30 řemeslných cechů.

Konec zedníků v Čechách

Praha, 8. ledna 2019. Stavebním profesím zvoní hrana. Počet absolventů zednických nebo například malířských oborů se dostává na kritickou hranici. Zatímco ještě v roce 2005 se u nás vyučilo 705 zedníků, minulý rok už jich bylo jen 253. Podobně jsou na tom i truhlářské profese, kde je za posledních třináct let úbytek 70 % absolventů.  Naopak, na lepší časy se blýská ve strojírenských a elektrikářských odvětvích. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR připravila u příležitosti veletrhu Řemeslo Praha výroční Analýzu řemeslných oborů. Continue reading „Konec zedníků v Čechách“

Premiér se zúčastnil zasedání Řemeslné rady

8.2.2018, Praha. Řemeslná rada, tvořená vrcholovým představiteli téměř třiceti hlavních cechů zasedala dnes za účasti předsedy vlády na pražském výstavišti v Letňanech, a to u příležitosti veletrhu Řemeslo Praha. Rada, kterou koordinuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, projednala stav zavádění předmětu praktické výuky do základních škol, duální vzdělávání, mistrovskou zkoušku a vládní živnostenský balíček.

Prvním bodem byla diskuse nad zaváděním předmětu praktické výuky v kombinaci s novými technologiemi,  který má velkou šanci být zařazen na 2.stupeň základních škol. Předseda AMSP ČR Karel Havlíček k tomu uvedl: „Předmět Technika je kompletně připraven, měl by být součástí studijní oblasti Člověk a technika. V tuto chvíli se projednává jeho ukotvení jako povinného předmětu, a to v rámci revize vzdělávacích programů. Nejedná se o klasické dílny, ale moderně pojatý polytechnický předmět, který v sobě zahrnuje manuální dovednosti spojené s moderními technologiemi. “ Autor předmětu Jiří Dostál z Univerzity Palackého na Radě představil koncepci a pojetí celého předmětu.

Dalším bodem diskuse hlavních osobností tuzemského řemesla byl systém mistrovských zkoušek. Viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer a výkonný ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR Pavel Žatečka uvedli, že v rámci projektu „Mistrovská zkouška-systém“, který realizuje Národní ústav vzdělávání, je momentálně vytvářeno cca 30 mistrovských kvalifikací, vč. zadání k mistrovské zkoušce. Zároveň byla do projektu začleněna pilotáž, avšak v minimálním rozsahu 60 účastníků, přičemž zájemců je cca 300. Řemeslné cechy apelovaly na urychlené předložení novely zákona č. 179/2006 Sb. ukotvující mistrovskou zkoušku, a to v 1. čtvrtletí 2019, neboť v současné době nejsou legislativou nastaveny základní právní principy, které by definovaly obsah a pravidla mistrovské zkoušky.

Důležitým bodem jednání Řemeslné rady byl stav přípravy vzdělávání s duálními prvky. Předseda AMSP ČR Karel Havlíček uvedl, že vzniká koncept dlouho požadovaného propojení středních odborných škol a podniků, a to za účasti Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, ministerstev a krajů. V novém modelu je definována role krajů, vlády, asociací a odborných škol, připravuje se i zapojení malých podniků a živnostníků.  Karel Havlíček k tomu dodává: „Hlavním garantem duálního vzdělávání musí být vláda, ale klíčovou roli sehrávají kraje, neboť struktura průmyslu je v regionech rozdílná. Celý systém se musí řídit z úrovně vlády, ale v každém kraji bude vznikat jiná infrastruktura vzdělávání s duálními prvky, a to musí být v gesci krajů.“

Předseda vlády Andrej Babiš shrnul: „Vzhledem k tomu, že je třeba v rámci zavádění mistrovských zkoušek a přípravy vzdělávání s duálními prvky určit jasné kompetence a úkoly jednotlivých ministerstev, svolal jsem na 18.2. 2019 mimořádné jednání za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy, ministryně průmyslu a obchodu, ministra zemědělství, zástupce krajů a podnikatelů, kde stanovíme konkrétní cíle a odpovědnosti.“

Dále Řemeslná rada diskutovala nová legislativních opatření. Premiér při té příležitosti představil návrh vlády, že od příštího roku se pro nejmenší živnostníky s příjmy do milionu korun ročně zavede jeden dobrovolný paušální odvod za sociální, zdravotní a daně z příjmu, což zásadně zjednoduší administrativu, podnikatelé ušetří čas spojený s výpočtem daní, daňovými přiznáními, účetnictvím a kontrolami finančního úřadu. Dále uvedl, že se pracuje na tom, že živnostník najde všechny informace potřebné k podnikání na jednom elektronickém místě. Do nového stavebního zákona, který je připraven, se dává i to, že dokumenty pro stavební povolení bude pro podnikatele zajišťovat úředník. Dále se připravuje opatření, že se sníží množství kontrol pro živnostníka ze strany státu na maximálně pět ročně.  Současně se zvyšuje limit na výdajové paušály pro živnostníky na 2 mil. korun ročně a během několika dní jde do vlády materiál, kde se schvaluje ukotvení rodinného podnikání. Dalším krokem bude příprava nových produktů pro živnostníky v rámci nabídky Českomoravské záruční a rozvojové banky.

             

          

Všechny fotografie naleznete ZDE.

V Albrechticích nad Orlicí založili Technologický klub

Pro děti z Týniště nad Orlicí a okolí je určen od loňského roku nově vybudovaný technologický klub. Děti zde pracují na nových a zábavných projektech z oblastí např. robotiky, programování, grafické designu či např. práce na CNC. Klub se zaměřuje jak na pochopení moderních technologií, tak na kreativitu včetně propojování různých těchto technologií. Klub disponuje vybavenou dílnou a svým zaměřením přesahuje obsah obvyklých kroužků. Tento klub již ve svém rozjezdu získal ocenění Vizionář 2018.

Více na webu:  https://www.tekacko.cz

nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/tekacko

Týdeník Euro: Absolventi učilišť si stěžují na nízkou kvalitu praxe během studia, uvádí průzkum AMSP ČR

České firmy se dnes perou o řemeslníky, kterých je akutní nedostatek. Některé profese se skutečně platí zlatem, často slýchané srovnání s platy manažerů však platí jen zcela výjimečně.

Celý článek naleznete zde:
https://www.euro.cz/byznys/plat-jako-manazer-k-zlatemu-veku-maji-remeslnici-stale-daleko-1426197

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů zahájil unikátní výstavu

18. 10. 2018 v 11:00 dopoledna proběhla tisková konference k zahájení výstavy v prostorách Jindřišské věže v Praze, která přibližuje 670 let historie cechu v českých zemích. Na konferenci promluvili jak výkonný ředitel cechu, pan Pavel Žatečka, tak cechmistr Radomil Konečný a v neposlední řadě i tvůrce výstavy Jan Zeman. Přítomni byli představitelé AMSP ČR, HK ČR, magistrátu a samozřejmě médií a členové cechu.

Šikovní školáci z Jeníkova poradí i pilotům Formule 1

Golčův Jeníkov – Mít vztah k technice, nebát se stavebnic a ruční práce. To vše učí děti v Golčově Jeníkově technický kroužek Sedmička. Za nevšední kreativitu a neotřelý pohled na zdánlivě jednoduchou věc si vysloužili i obdiv prezidenta ústředního automobilového svazu ČR Oldřicha Vaníčka.


Čtěte více na: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/sikovni-skolaci-z-jenikova-poradi-i-pilotum-formule-1-20180926.html

Jak se rodí řemeslo

Díky Škole Kateřinky Liberec a aktivnímu panu řediteli Tichému jsme se 26.6.2018 mohli zúčastnit výstavy řemesel pro veřejnost a praktických ukázek řemeslných prací žáků Školy Kateřinky, SOŠ Liberec-Jablonecká ul. a SŠHL Frýdlant na náměstí před libereckou radnicí.

Atraktivním zpřestřením byla módní přehlídka žákyň Školy Kateřinky a doprovodný program „Bezpečná škola“.

Více o škole: http://www.skolakaterinky.cz/