Týdeník Euro: Absolventi učilišť si stěžují na nízkou kvalitu praxe během studia, uvádí průzkum AMSP ČR

České firmy se dnes perou o řemeslníky, kterých je akutní nedostatek. Některé profese se skutečně platí zlatem, často slýchané srovnání s platy manažerů však platí jen zcela výjimečně.

Celý článek naleznete zde:
https://www.euro.cz/byznys/plat-jako-manazer-k-zlatemu-veku-maji-remeslnici-stale-daleko-1426197

Cech malířů, lakýrníků a tapetářů zahájil unikátní výstavu

18. 10. 2018 v 11:00 dopoledna proběhla tisková konference k zahájení výstavy v prostorách Jindřišské věže v Praze, která přibližuje 670 let historie cechu v českých zemích. Na konferenci promluvili jak výkonný ředitel cechu, pan Pavel Žatečka, tak cechmistr Radomil Konečný a v neposlední řadě i tvůrce výstavy Jan Zeman. Přítomni byli představitelé AMSP ČR, HK ČR, magistrátu a samozřejmě médií a členové cechu.

Šikovní školáci z Jeníkova poradí i pilotům Formule 1

Golčův Jeníkov – Mít vztah k technice, nebát se stavebnic a ruční práce. To vše učí děti v Golčově Jeníkově technický kroužek Sedmička. Za nevšední kreativitu a neotřelý pohled na zdánlivě jednoduchou věc si vysloužili i obdiv prezidenta ústředního automobilového svazu ČR Oldřicha Vaníčka.


Čtěte více na: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/sikovni-skolaci-z-jenikova-poradi-i-pilotum-formule-1-20180926.html

Jak se rodí řemeslo

Díky Škole Kateřinky Liberec a aktivnímu panu řediteli Tichému jsme se 26.6.2018 mohli zúčastnit výstavy řemesel pro veřejnost a praktických ukázek řemeslných prací žáků Školy Kateřinky, SOŠ Liberec-Jablonecká ul. a SŠHL Frýdlant na náměstí před libereckou radnicí.

Atraktivním zpřestřením byla módní přehlídka žákyň Školy Kateřinky a doprovodný program „Bezpečná škola“.

Více o škole: http://www.skolakaterinky.cz/

Rok rodinného podnikání 2018 mění český byznys

Každý den otevíráme v rámci Roku rodinného podnikání 2018 nová témata. Jak vytvořit rodinnou ústavu? Jak řešit rodinné konflikty v byznysu? Jak získat nejlevnější zdroje pro rodinné podnikání? Neúnavně medializujeme v celostátních médiích malé rodinné podnikatele, propojujeme rodinné firmy přes sociální sítě, zapojujeme následovníky, chystáme velkolepou korunovaci nejlepších rodinných podniků, objíždíme malé obce a natáčíme Toulavou kameru za rodinným stříbrem. Právě vychází červnový Zpravodaj Roku rodinného podnikání.

Zpravodaj Roku rodinného podnikání 2018 – červen ke stažení ZDE.

Pasování kominických a čalounických tovaryšů

26. 6.  se uskutečnilo slavnostní pasování nových tovaryšů kominického a čalounického řemesla ze Stavebně řemeslné školy v Brně – Bosonohách. Slavnostní akt probíhal v Konventu milosrdných bratří na Vídeňské ulici v Brně. Na této události nemohl chybět ani zástupce AMSP ČR a projektu Fandíme řemeslu.

Continue reading „Pasování kominických a čalounických tovaryšů“

150 let kominíků v Čechách

26. 5. 2018 proběhla veliká událost organizovaná Společenstvem kominíků ČR, která měla za úkol připomenout 150. výročí založení kominické jednoty. Tato opravdu velkolepá akce se začala v brzkém odpoledni na Pražském hradě v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a poté se průvodem přesunula na Pražskou Kampu, kde probíhal večerní zábavný program na kterém vystoupili například Anna K či Prague Longue Trio.

Fotografie z akce naleznete zde: https://martinsuvarina.pixieset.com/150let/highlights/ 

Zahradnické putování 2018 – tisková zpráva

Společná akce zahradnických firem a institucí s názvem Zahradnické putování 2018 se uskutečnila ve dnech 25. a 26. května 2018. Jejími organizátory byly Česká zahradnická akademie Mělník, střední škola a vyšší odborná škola,  Školní statek Mělník – středisko Školního statku Středočeského kraje, Arboeko Obříství, velkoobchodní společnost okrasného školkařství, Jahodárna Vraňany, největší producent sazenic jahod v České republice, a Zahradnictví Líbezníce, významný zahradnický pro obyvatele ze severovýchodního okraje Prahy. Spolupracující firmou se stala restaurace Na Štěpáně v Obříství, která přispěla zejména nabídkou specialit vyrobených z chřestu, který se pěstuje na přilehlých polích.

Cílem všech subjektů bylo představit široké veřejnosti různorodý zahradnický obor a svou činnost. Návštěvníci tak mohli v Mělníku a okolí poznat zázemí příslušných zahradnických firem a seznámit se i s problematikou zahradnického vzdělávání. Všude pořadatelé připravili  bohatý program, který danou firmu co nejblíže a nejzajímavějším způsobem přibližoval. Od tematických přednášek, výstav a prohlídek po ukázky zahradnických prací z oblasti stromolezení, marketingu či floristiky, od ochutnávky zahradnických produktů po názorná předvedení moderní zahradnické mechanizace. Návštěvníci se mohli setkat také s řadou vynikajících osobností zahradnického oboru. Ti, kteří si rádi hrají, ať děti či dospělí, využili některých zážitkových aktivit, jako byla práce v zahradnické prodejně, floristická tvorba, adrenalinová jízdu na malotraktoru, sklizeň jahod, ale například i soutěž „Maturita snadno a rychle“. Nejaktivnější účastníci dvoudenní akce, kteří se rozhodli skutečně putovat po jednotlivých místech zahradnických provozů a tedy i po oborech, jako je okrasné školkařství, vinařství, květinářství, ovocnářství, zahradnické školství či zahradnický marketing a obchod, se mohli zapojit do zahradnického kvízu o hodnotné ceny. Stačilo přitom navštívit dvě firmy a mělnickou školu, odpovědět na jednoduché otázky a zahrát si o ceny. Odměnou úspěšným řešitelům se stala například účast na dvoudenním floristickém kurzu, výborná vína školního statku nebo poukázky k nákupu zahradnického zboží v pořadatelských firmách včetně možnosti samosběru 25 kg jahod.

Akce tak byla zajímavou příležitostí pro celou rodinu, jak prožít tvůrčím způsobem májový víkend. Jak cestovat, bavit se, soutěžit a zapojit všechny smysly. A přitom se nenásilným způsobem dozvědět i řadu nových informací  o zahradnickém oboru a nahlédnout za jeho příslovečné kulisy.

Děkuji touto cestou všem zúčastněným firmám, jejich pracovníkům studentům ČZA a přednášejícím. V neposlední řadě děkuji i všem návštěvníkům, kteří tuto akci navštívili.

Dvě řemeslná mistrovství najednou!

Na střední řemeslné škole v Brněnských Bosonohách se uskutečnily dvě soutěže – „Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěžích odborných dovedností oborů vzdělání klempíř, pokrývač, tesař“ a „Mistrovství České republiky v soutěži odborných dovedností oboru vzdělání kominík“.