150 let kominíků v Čechách

26. 5. 2018 proběhla veliká událost organizovaná Společenstvem kominíků ČR, která měla za úkol připomenout 150. výročí založení kominické jednoty. Tato opravdu velkolepá akce se začala v brzkém odpoledni na Pražském hradě v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a poté se průvodem přesunula na Pražskou Kampu, kde probíhal večerní zábavný program na kterém vystoupili například Anna K či Prague Longue Trio.

Fotografie z akce naleznete zde: https://martinsuvarina.pixieset.com/150let/highlights/ 

Zahradnické putování 2018 – tisková zpráva

Společná akce zahradnických firem a institucí s názvem Zahradnické putování 2018 se uskutečnila ve dnech 25. a 26. května 2018. Jejími organizátory byly Česká zahradnická akademie Mělník, střední škola a vyšší odborná škola,  Školní statek Mělník – středisko Školního statku Středočeského kraje, Arboeko Obříství, velkoobchodní společnost okrasného školkařství, Jahodárna Vraňany, největší producent sazenic jahod v České republice, a Zahradnictví Líbezníce, významný zahradnický pro obyvatele ze severovýchodního okraje Prahy. Spolupracující firmou se stala restaurace Na Štěpáně v Obříství, která přispěla zejména nabídkou specialit vyrobených z chřestu, který se pěstuje na přilehlých polích.

Cílem všech subjektů bylo představit široké veřejnosti různorodý zahradnický obor a svou činnost. Návštěvníci tak mohli v Mělníku a okolí poznat zázemí příslušných zahradnických firem a seznámit se i s problematikou zahradnického vzdělávání. Všude pořadatelé připravili  bohatý program, který danou firmu co nejblíže a nejzajímavějším způsobem přibližoval. Od tematických přednášek, výstav a prohlídek po ukázky zahradnických prací z oblasti stromolezení, marketingu či floristiky, od ochutnávky zahradnických produktů po názorná předvedení moderní zahradnické mechanizace. Návštěvníci se mohli setkat také s řadou vynikajících osobností zahradnického oboru. Ti, kteří si rádi hrají, ať děti či dospělí, využili některých zážitkových aktivit, jako byla práce v zahradnické prodejně, floristická tvorba, adrenalinová jízdu na malotraktoru, sklizeň jahod, ale například i soutěž „Maturita snadno a rychle“. Nejaktivnější účastníci dvoudenní akce, kteří se rozhodli skutečně putovat po jednotlivých místech zahradnických provozů a tedy i po oborech, jako je okrasné školkařství, vinařství, květinářství, ovocnářství, zahradnické školství či zahradnický marketing a obchod, se mohli zapojit do zahradnického kvízu o hodnotné ceny. Stačilo přitom navštívit dvě firmy a mělnickou školu, odpovědět na jednoduché otázky a zahrát si o ceny. Odměnou úspěšným řešitelům se stala například účast na dvoudenním floristickém kurzu, výborná vína školního statku nebo poukázky k nákupu zahradnického zboží v pořadatelských firmách včetně možnosti samosběru 25 kg jahod.

Akce tak byla zajímavou příležitostí pro celou rodinu, jak prožít tvůrčím způsobem májový víkend. Jak cestovat, bavit se, soutěžit a zapojit všechny smysly. A přitom se nenásilným způsobem dozvědět i řadu nových informací  o zahradnickém oboru a nahlédnout za jeho příslovečné kulisy.

Děkuji touto cestou všem zúčastněným firmám, jejich pracovníkům studentům ČZA a přednášejícím. V neposlední řadě děkuji i všem návštěvníkům, kteří tuto akci navštívili.

Dvě řemeslná mistrovství najednou!

Na střední řemeslné škole v Brněnských Bosonohách se uskutečnily dvě soutěže – „Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěžích odborných dovedností oborů vzdělání klempíř, pokrývač, tesař“ a „Mistrovství České republiky v soutěži odborných dovedností oboru vzdělání kominík“.

Nábytkářský průmysl je na tom skvěle. Nebo ne?

Ačkoliv se nábytkářskému průmyslu daří po finanční stránce tak, jako snad nikdy předtím, přeci jen se zde vznáší velký vykřičník, který může za několik let tento nadějně se rozvíjející obor zpět do polozapomnění.

Čtěte zde:
https://www.denik.cz/ekonomika/truhlar-ohrozeny-druh-asociace-ceskych-nabytkaru-biji-na-poplach-20180426.html

Stavební soutěže na veletrhu IBF Brno. AMSP ČR nemohla chybět!

Naše generální ředitelka p. Eva Svobodová se včera za AMSP ČR zúčastnila v rámci veletrhu IBF Brno Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v soutěžích odborných dovedností odborů vzdělání KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, TESAŘ a KOMINÍK. Společně podporujeme to, aby řemesla a řemeslníci znovu získali společenskou vážnost, kterou si právem zasluhují i v období technicky vyspělé společnosti.

 

Výstava FLORIA JARO ohromí nápaditými květinovými expozicemi symbolizujícími české dějiny

Na kroměřížském výstavišti proběhne na přelomu dubna a května již 42. ročník tradiční celostátní prodejní výstavy nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře – FLORIA JARO 2018.

Loňské rozdělení výstavy na dvě části mělo u návštěvníků velmi kladný ohlas, proto se organizátoři rozhodli i v letošním roce výstavu rozdělit do dvou termínů. První část výstavy proběhne od 27. dubna do 1. května a druhá se uskuteční od 5. do 8. května. Každá z expozic výstavy Floria Jaro se ponese v jiném duchu a návštěvníci se tak mohou těšit na dvě odlišná květinová aranžmá, která spojuje motto „Česká historie v květech“. Netradiční květinové pojetí a profesionální úroveň vnitřních expozic zajistí přední české floristky Klára Franc Vavříková a Jarmila a Petra Pejpalovy. Svými výtvory oslaví 100. výročí založení Československé republiky a českou státnost s nejzajímavějšími historickými osobnostmi. Obě části výstavy zpestří soutěže Českého zahrádkářského svazu. Témata soutěží jsou „Jarní slavnost“ a „Kytička k výročí – ČR 1918“.

V prvním termínu výstavy návštěvníky ohromí expozice galerijního typu tvořená tisíci jarních květin. V pavilonu A bude rozmístěno dvanáct naddimenzovaných kytic pro slavné ženy české historie jako kněžna Libuše nebo Božena Němcová. Páteční příchozí zároveň nadchne aranžování v přímém přenosu, kdy floristé zvučných jmen budou květinově ztvárňovat šest významných žen našich dějin jako Marii Terezii či Emu Destinnovou. O atraktivní hudební doprovodný program se v první části výstavy postarají Eva a Vašek, Veselá Trojka, Moravská veselka a další.

Druhá část výstavy uchvátí květinovým ztvárněním symbolických atributů známých českých mužů, které budou umístěny v pavilonu A. Na volné ploše G budou vystaveny pozoruhodné florální objekty v podobě českých vynálezů, které vytvoří profesionální aranžéři ze Svazu květinářů a floristů České republiky. Letos se organizátoři snažili pro návštěvníky připravit velmi atraktivní doprovodný program a na první dva dny druhé části připravili Víkend s Receptářem, který bude naplněn přednáškami Vladimíra Šindeláře, soutěžemi a bohatým programem, ve kterém vystoupí Marcela Holanová, Jan Vančura z legendární kapely Plavci a Vinš DUO. V dalších dnech si návštěvníci budou moci poslechnout hity skupiny DUO Jamaha a dalších.

Pro zábavu nejmenších zahradníků je přichystán unikátní Dětský svět Kroměříž s desítkami vnitřních i venkovních zábavních atrakcí.

Zahrádkářská prodejní výstava Floria Jaro nabídne návštěvníkům ke koupi vše potřebné pro dům i zahradu. K prodeji budou sezónní květiny, okrasné stromy a keře či zahradnické nářadí.

V letošním roce organizátoři mysleli na ještě větší komfort návštěvníků Výstaviště a vybudovali další dvě velká parkoviště. Tím se celková kapacita navýší na téměř tři tisíce parkovacích míst.

Partnerem výstavy Floria Jaro se staly České dráhy, které pro návštěvníky připravily zvýhodněné vstupné – „S platnou jízdenkou ČD do stanice Hulín nebo Kroměříž k zakoupené základní vstupence druhá zdarma“.

Výstaviště Floria Kroměříž navštíví každý rok přes 250 tisíc návštěvníků. Areál o velikosti čtyř hektarů obsahuje dva výstavní pavilony, jeden hektar zastřešených pavilonů, šest jedinečných tematických zahrad a unikátní Dětský a sportovní svět. Na výstavišti probíhají během celého roku koncerty, výstavy, veletrhy, svatby a jiné kulturní akce. Základní linii výstav tvoří zahradnické výstavy Floria Jaro, Floria Léto a Floria Podzim, které mají tradici již více než 40 let.

 

Výstava Floria JARO 2018:

Kdy:      

I.  část 27. dubna – 1. května 2018

II.  část 5. – 8. května 2018

otevírací doba vždy 9:00–17:00

Kde:     

Výstaviště Floria Kroměříž

(I. část http://www.vystavistefloria.cz/vystavy/floria-jaro-2018-1-cast)

(II. část http://www.vystavistefloria.cz/vystavy/floria-jaro-2018-2-cast)

Za kolik:     

základní vstupné je 100 Kč, vstupné pro rodiny je 250 Kč + další zvýhodněné vstupné

 

Doprovodný a hudební program:

Pátek 27. 4. – 10.00 až 11.30 + 12.30 až 14.00 Eva a Vašek

Sobota 28. 4. – 13.00 až 15.00 Motýl Band

Neděle 29. 4. – 13.00 až 15.00 Moravská Veselka

Pondělí 30. 4. – 13.00 až 14.30 Veselá trojka

Úterý 1. 5. – 13.00 až 15.00 Blues d´Effect

sobota 5. 5. – 10.00 až 16.00 Víkend s Receptářem

neděle 6. 5. – 10.00. až 16.00 Víkend s Receptářem

pondělí 7. 5. – 13.00 až 14.00 Duo Jamaha

úterý 8. 5. – 13.00 až 15.00 Divousy

Hospodářský výbor Parlamentu si získal rodinné podniky, živnosti a farmy

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu přijal na žádost AMSP ČR usnesení, kterým žádá příslušné resorty, aby obratem zahájily legislativní kroky pro ukotvení rodinných firem v zákoně. Tour v setkávání rodinných firem napříč regiony pokračovala setkáním v Hradci Králové a v Praze. A neustáváme v největší medializaci rodinných firem, která kdy Českem proběhla….každý den na portále iHNED představujeme jeden rodinný podnik, živnost nebo farmu. Vychází třetí letošní Zpravodaj Roku rodinného podnikání.

Zpravodaj naleznete ZDE.

Rok rodinného podnikání nabírá na tempu

Rozjíždíme kulaté stoly s rodinnými podniky a živnostníky, pokračujeme v legislativním tažení za ukotvení rodinných firem v našem právním řádu, medializujeme příběhy úspěšných podnikatelů a na denní bázi poskytujeme médiím ekonomicko-informační servis o investiční, obchodní a inovační činnosti konkrétních rodinných podnikatelů. A dobrá zpráva nakonec: náš tým již pilně připravuje scénář a protagonisty letního seriálu Toulavé kamery, věnovanému, jak jinak, rodinným firmám. Právě vychází únorový Zpravodaj Roku rodinného podnikání 2018.

Zpravodaj naleznete ZDE.

Ocenili jsme nejlepší živnostníky za přínos pro rozvoj regionů

Malí producenti kozího sýra nebo perníků, rodinné minipivovary, vinaři, kožedělní výrobci nebo venkovská pražírna kávy. To je pouze vzorek malých podnikatelů, které u příležitosti uzavření Roku venkova 2017 ocenila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR společně s mediálním partnerem hlavní podnikatelské akce minulého roku, vydavatelstvím MAFRA. Ocenění podnikatelé byli hlavními protagonisty padesátidílného seriálu, který připravila MF DNES a AMSP ČR a kde se zviditelnili živnostníci s tradičními produkty a s vazbou na lokální prostředí. Ti nejlepší z nich si nyní převzali Ocenění za přínos regionu. Rok venkova se stal milníkem ve vnímání podnikání v regionech, podařilo se v něm mj. prosadit rozšíření programu Záruka ČMZRB i do mimopražských lokalit, přijalo se vládní usnesení o podpoře obslužnosti venkova, zahájila se velká diskuse směřující k podpoře koloniálů v malých obcích, podařilo se rekordně rozšířit síť provozoven pošta Partner na vesnicích, proběhly desítky setkání se začínajícími podnikateli v obcích, rodinnými firmami, vytvořili jsme velkou kampaň pro lokální producenty, zahájili podporu malých řemesel v obcích, natočili jsme seriál Toulavé kamery na venkově a takřka denně jsme medializovali příběhy živnostníků z obcí.

 

Jarmila Janurová a Martin Janura JaJa Perník
Aleš Potměšil Břevnovský pivovar
Pavel Skalský Dobra – kožedělná výroba a ubytování u Obročníků
Kamila Dvořáková Letní byt – prázdniny u babičky
Adéla Hálková, Aneta Kuchařová Pražírna kávy Coffeespot
Jaroslava Michalcová + partner Dortletka
Radomír Dvořák Luženská medovina
Lucie a Jiří Pourovi Homecakes
Miloslav a Milena Krejzovi Kozí Farma Peklo
Zuzana Kraemerová Sartor Bohemia s.r.o.

 

Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 28.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a pøedání diplomù malým podnikatelùm a živnostníkùm. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlèek
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček
Praha, 27.2.2018
Zhodnocení projektu ROK venkova 2017 a předání diplomů malým podnikatelům a živnostníkům. ASMP a MAFRA
Foto MAFRA – František Vlček

Malí producenti kozího sýra nebo perníků, rodinné minipivovary, vinaři, kožedělní výrobci nebo venkovská pražírna kávy. To je pouze vzorek malých podnikatelů, které u příležitosti uzavření Roku venkova 2017 ocenila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR společně s mediálním partnerem hlavní podnikatelské akce minulého roku, vydavatelstvím MAFRA. Ocenění podnikatelé byli hlavními protagonisty padesátidílného seriálu, který připravila MF DNES a AMSP ČR a kde se zviditelnili živnostníci s tradičními produkty a s vazbou na lokální prostředí. Ti nejlepší z nich si nyní převzali Ocenění za přínos regionu. Rok venkova se stal milníkem ve vnímání podnikání v regionech, podařilo se v něm mj. prosadit rozšíření programu Záruka ČMZRB i do mimopražských lokalit, přijalo se vládní usnesení o podpoře obslužnosti venkova, zahájila se velká diskuse směřující k podpoře koloniálů v malých obcích, podařilo se rekordně rozšířit síť provozoven pošta Partner na vesnicích, proběhly desítky setkání se začínajícími podnikateli v obcích, rodinnými firmami, vytvořili jsme velkou kampaň pro lokální producenty, zahájili podporu malých řemesel v obcích, natočili jsme seriál Toulavé kamery na venkově a takřka denně jsme medializovali příběhy živnostníků z obcí.

 

Jarmila Janurová a Martin Janura JaJa Perník
Aleš Potměšil Břevnovský pivovar
Pavel Skalský Dobra – kožedělná výroba a ubytování u Obročníků
Kamila Dvořáková Letní byt – prázdniny u babičky
Adéla Hálková, Aneta Kuchařová Pražírna kávy Coffeespot
Jaroslava Michalcová + partner Dortletka
Radomír Dvořák Luženská medovina
Lucie a Jiří Pourovi Homecakes
Miloslav a Milena Krejzovi Kozí Farma Peklo
Zuzana Kraemerová Sartor Bohemia s.r.o.