Soutěž Farma roku se opět blíží!

Stejně jako každý rok, i letos se bude v prosinci vyhlašovat ocenění Farma roku, které uděluje Asociace soukromého zemědělství ČR. Loňský titul putoval na Farmu u lesa rodiny Šonkových do Sudoměřic u Bechyně. Vyhlášení výsledků tohoto klání, jehož cílem je představit široké veřejnosti prostřednictvím příběhů jednotlivých farem smysl, podstatu a přínosy rodinného hospodaření, proběhlo v polovině prosince v pražském Divadle ABC. Kromě několika stovek sedláků si nenechala tuto slavnostní událost ujít ani řada významných hostů v čele s kardinálem Dominikem Dukou.

Hlavním cílem soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku je ukázat široké zemědělské i nezemědělské veřejnosti, že český sedlák hospodařící na své rodinné farmě může být nejen úspěšným podnikatelem a spokojeným člověkem, ale i hrdým a svobodným občanem, který pozitivně ovlivňuje svou obec a region.

Soutěže se každoročně účastní hospodáři z různých regionů ASZ s různorodou charakteristikou, strukturou či velikostí usedlostí. Pokaždé tak máme možnost se znovu přesvědčit, že velikost podniku není pro úspěšné hospodaření farmy tím nejpodstatnějším faktorem a ani letošní soutěž nebude v tomto smyslu výjimkou. Každá rodina hospodařící na své farmě, každý hospodář má konkrétní, jasnou a životaschopnou představu o tom, jakým směrem chce svou farmu vést a rozvíjet. Je zřejmé, že šikovný sedlák si dokáže najít svou cestu a umí využívat konkrétních podmínek své oblasti či regionu k úspěšnému podnikání.

Pokud se týká podmínek soutěže Farma roku, jsou velmi jednoduché a transparentní. Do soutěže se může přihlásit každý člen ASZ, vyjma členů hodnotící komise, a to bez ohledu na výrobní zaměření, velikost farmy či přírodní podmínky, v nichž hospodaří. Přihlášená farma je pak hodnocena v pěti kritériích, kterými jsou celkový vzhled farmy, organizace práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy.

Úspěšné farmy, které se umístí na prvních místech, jsou v rámci slavnostního vyhlašování výsledků mimo jiné oceněny i zajímavou finanční hotovostí.

informace o předchozím ročníku zde – Farma roku na rokvenkova.cz

 

Dne 17. a 18. listopadu proběhne již 5. ročník českého fortelu!

AMSP ČR skrze projekt Fandíme řemeslu a Česká hračka srdečně zvou všechny milovníky české hračkářské, designové a řemeslné tradice na prodejní výstavu VYROBENO V CZECHII – V ČESKÉ REPUBLICE. Pro malé i velké návštěvníky je také připraven doprovodný program a nabídka kvalitního občerstvení z lokálních surovin.

Menza Jednota (17. a 18. 11. 2017): Vyrobeno v Czechii – v České republice je jubilejním ročníkem a pro něj jsme tentokrát zvolili nové místo, a to prostor menzy koleje Jednota v Opletalově ulici. Zvolili jsme i dřívější termín, aby měli návštěvníci čas se s výrobky dostatečně seznámit. Mohou je nakoupit přímo na místě nebo tedy získají tip na pozdější nákup vánočních dárků.

I tato akce organizována portálem Česká hračka si klade za cíl vytvořit pro zákazníky a výrobce místo, kam se budou vracet a kde mohou sdílet své názory, přání, zkušenosti atd. Právě tímto způsobem vznikají ty nejlepší výrobky.

„Česká výroba hraček má velmi dlouhou tradici, stejně jako řemeslné umění u nás vůbec. Starší generace si k ní znovu našla cestu a pro mladší bývá vyhledávanou alternativou k nákupu. Je třeba si neustále připomínat a podporovat kvalitní výrobky, které vznikly v době před válkou nebo po ní a v mnoha případech se stále vyrábí. Například legendární traktor na klíček letos slaví 60 let podobně letité jsou i plastové hračky do vody nebo nafukovací hračky paní Niklové.. Nesmíme ale opomíjet nové výrobce a nové technologie ve výrobě (např. 3D tisk). Pokrok nezastavíme. Právě o to se na naší akci snažíme – propojovat tradice s pokrokem, výrobce se zákazníky nebo rozvíjet polytechnické vzdělávání u dětí“, vysvětluje Petr Heinzl z České hračky, pořadatel akce.

Součástí akce jsou tvořivé dílny a herny, ve kterých si děti mohou výrobky vyzkoušet a rozvíjet tak své schopnosti. Kdo ví, třeba tato akce přispěje k tomu, že některý z malých návštěvníků se rozhodne pro studium technického oboru a stane se kapacitou ve svém oboru – jako výrobce konstrukčních stavebnic nebo projektant a architekt… Samozřejmostí je i nabídka lahodného občerstvení a zajímavý doprovodný program.

„Vyrobeno v Czechii – v ČR“ je především vstřícné vůči rodinám s dětmi. Na naše rodinné vstupné můžou přijít rodiče a až 5 dětí. Vstupenky na akci je možné zvýhodněně objednat v předprodeji na www.vstupenka.net a všechny vstupenky jsou slosovatelné.

Prodejní výstavu Vyrobeno v Czechii – v České republice pořádá portál Česká hračka. Více informací a průběžně doplňovaný seznam vystavujících výrobců bude k dispozici na webových stránkách České hračky.

Vstupné v předprodeji:
Plné – 50 Kč
Snížené (děti od 6 let, senioři) – 30 Kč
Rodinné (2 dospělí a 1-5 dětí do 15let) – 120 Kč
Vstupné na místě:
Plné – 60 Kč
Snížené (děti od 6 let) – 40 Kč
Rodinné (2 dospělí a 1-5 dětí do 15let) – 150 Kč
děti do 6 let zdarma

KDY: pátek 17. 11. 2017 a sobota 18.11. 2017 od 10:00 – 18: 00 hod
KDE: Menza Jednota, Opletalova 38, 110 00 Praha 1
Web: www.ceska-hracka.cz
Facebook: www.facebook.com/Ceskahracka

PLAKÁT AKCE

Truhláři a čalouníci z Kateřinek opravují v Lotyšsku vzácná křesla

Žáci učebních oborů čalouník, truhlář a aranžéři jsou momentálně na stáži v Lotyšsku. Truhláři a čalouníci tam pracují na dost zajímavé zakázce – opravují křesla pro bývalou ministryni kultury Lotyšska, paní Karina Pētersone. A nejde o ledajaká křesla. Jejich prvním majitelem byl lotyšský architekt Kārlis Plūksne, který stojí za vznikem památníku Krvavé neděle v Rize.

celý článek zde

katerinky

Více informací o škole:

Škola Kateřinky Liberec
Škola otevřená světu

V těsném údolí Černé Nisy na okraji Liberce, v místě, které bylo kdysi považováno za nejprůmyslovější část Rakousko-Uherska, se rozkládá areál Školy Kateřinky. Potkáte zde studenty různých a na první pohled nesourodých oborů, které však dokonale fungují a vzájemně se kupodivu ideálně doplňují.

Žáci všech oborů se již několik let aktivně účastní Evropských projektů mobility v rámci programu ERASMUS plus, takže veškeré náklady včetně letenek a kompletních pobytových nákladů jsou hrazeny z EU.
Během čtrnáctidenní pracovní stáže navrhují studenti oboru Architektury a designu interiéru ve finském Jyväskylä nábytek a bytové zařízení, děvčata z Fashion Design tvoří nové vzory textilu a oděvů v portugalském Baceles, studenti oboru Bezpečnostně právní činnost získávají nové zkušenosti a posiluji fyzickou a psychickou odolnost na stáži „přežití“ v hlubokých lesích v Lotyšsku. Chlapci a děvčata z oborů Čalouník, Truhlář a Aranžér pracují na zajímavých projektech ve firmách v Rize a okolí… Truhláři a čalouníci například samostatně restaurovali historická křesla pro bývalou ministryni kultury Lotyšska, paní Karin Pētersone. Dnes postoupila Škola Kateřinky na vyšší úroveň a na stáž do jejích dílen jezdí například studenti z Finska.
„V minulosti se díky evropským projektům naše škola otevřela Evropě, ale až letos v květnu jsme skutečně vykročili do světa,“ usmívá se ředitel školy Tichý. „Díky pomoci Generálního konzula ČR v New Yorku Martina Dvořáka a jeho zástupce Karla Smékala jsme byli zařazeni do newyorské přehlídky designu NYC X Design uspořádali jsme v New Yorku dvě módní přehlídky autorských modelů studentek školy a k tomu i výstavu řemeslných a designerských projektů. Studentky Fashion Design byly z pobytu v New Yorku absolutně nadšené,“ dodává ředitel školy Tichý. Při čekání na odlet domů z letiště JFK Kateřina Zálišová, studentka 1. ročníku, nadšeně sdělovala své dojmy: „Bylo to super, moc se mi to líbilo. Jsem šťastná, že na takové škole mohu studovat a každému to doporučuji. Z celého pobytu mne úplně nejvíc zaujala úžasná vstřícnost a ochota Newyorčanů poradit a pomoci cizincům. To se u nás zatím nevidí.“
Obě módní přehlídky měly mezi odborníky i u veřejnosti velký úspěch. Byli mezi nimi i majitelé návrhářské firmy TIBI a prezidentka New York School of Design Janet Tsong, se kterou by ředitel Tichý chtěl připravit v New Yorku společnou módní přehlídku a navázat další spolupráci.
„New York byl pro nás významným mezníkem, jehož překročením se naši studenti a učitelé ocitli na prahu do světa. Je to pro nás významný úspěch a velice si toho vážíme. Jako výraz úcty a poděkování bychom chtěli při vhodné příležitosti předat našemu velvyslanci v USA panu Hynkovi Kmoníčkovi dřevořezbu státního znaku ČR, kterou pro Velvyslanectví ČR ve Washingtonu vyrobili naši žáci oboru Truhlář Sára Brabcová a Honza Rázek,“ řekl Tichý,
„tento úspěch by však nebyl možný bez podpory Nadačního fondu MAMA Foundation a Libereckého kraje,“ dodává.
Zahraniční módní přehlídky, zahraniční pracovní stáže studentů i výstavy řemeslných prací žáků a jejich propagace ve světě, není to jediné, v čem je liberecká Škola Kateřinky výjimečná. Prvními místy v celostátních a mezinárodních odborných soutěžích, mimořádným zájmem firem o absolventy školy, zájmem žáků o studium na této škole a tím pádem i plnou kapacitou školy se jen tak každá střední škola v ČR pochlubit nemůže.