1. Rada řemeslných cechů s předsedou vlády

V úterý 20. 2. 2018 proběhne pod vedením AMSP ČR první Rada řemeslných cechů s předsedou vlády, která se bude uskutečňovat na pravidelné bázi. Tuzemské řemeslo je klíčovým segmentem tuzemského hospodářství. Živnostenské řemeslo se podílí 27 % na všech vydaných živnostenských oprávněních a řemeslné služby jsou základem obslužnosti měst i venkova. Rozvoj průmyslového řemesla je zase nezbytným předpokladem pro udržení průmyslové a stavební produkce, která se dnes podílí na HDP 38 % a je základem zaměstnanosti. Continue reading „1. Rada řemeslných cechů s předsedou vlády“

Strojaři na vzestupu, zednické a truhlářské profese se propadají

Praha, 9. 2. 2018. Meziroční pokles absolventů učňovských oborů se zastavuje, po deseti letech poklesu se již třetím rokem drží jejich počet na stejné úrovni. Oživuje strojírenství, elektro obory a potravinářství. Pokles ale pokračuje ve stavebních profesích a své dno stále hledají nábytkářské obory. Průměrná nezaměstnanost absolventů profesních oborů je 9,4) %, hůře si práci shánějí mladí pokrývači, klempíři nebo malíři, naopak prakticky každý nástrojař, elektromechanik nebo obráběč kovů okamžitě najde práci. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) předkládá aktuální analýzu řemesel. Continue reading „Strojaři na vzestupu, zednické a truhlářské profese se propadají“

Hrozí ohrožení výuky odborných předmětů a odborného výcviku?

Je všeobecně známo, že za posledních 20 – 30let se svět, díky moderním technologiím, podstatně změnil. Například internet přinesl spoustu informací a možností, o kterých se nám dříve ani nesnilo. Bohužel ne všechny změny jsou jen pozitivní. Zažité pravdy přestávají platit. Známé – zlaté české ručičky, jsou toho příkladem.Sehnat v dnešní době kvalitní řemeslníky je věc velmi náročná, někdy i zhola nemožná. Mnoho kdysi běžných řemesel získalo spíše okrajový význam. Společně s vyučenými řemeslníky rapidně klesá i počet učitelů odborného výcviku. Dříve běžná praxe – vyučení – maturita – pedagogické vzdělání na vysoké škole – je nyní jev spíše výjimečný. PROČ? Minimální finanční a společenské ohodnocení.

Pedagogické sbory obecně stárnou a během několika let může nastat katastrofický nedostatek učitelů odborných předmětů na technicky zaměřených středních školách a učitelů odborného výcviku na SOU. Sbory by se měly plynule obměňovat, ale to se neděje a pravděpodobně dít již nebude. Personální zabezpečení je plně v kompetenci ředitelů středních škol. A ti jen těžko mohou konkurovat platovým nabídkám firem. Dalším problémem je, že ředitelé vlastně ani nemají z čeho vybírat. Dříve na řemesla chodili i žáci s vyznamenáním. Někteří nezůstali jen u výučního listu, udělali si maturitu, popř. i vysokou školu. Vyrostli z nich odborníci, kteří rozumí svému oboru, jsou z nich majitelé firem. Nebo někteří z nich právě zůstali ve školství a své znalosti předávají dál. Současné složení učňovské mládeže dokazuje, že prestiž našich řemeslníků klesá. Na řemesla se hlásí především děti se špatnými školními výsledky, propadající, s výchovnými problémy. Učňovské školy pak čeká, místo vzdělávání odborníků, nelehký úkol – vzdělat nevzdělatelné. A vybrat z nich potencionální a kvalitní pedagogy, je téměř nemožné. 20let víme, že klesá zájem o řemesla. Preferujeme vzdělanost, kdo nemá minimálně maturitu, jakoby nebyl. Vysokou školu studují jedinci, kteří na akademické vzdělání nemají schopnosti. Školy chrlí manažerské „odborníky“ bez možnosti uplatnění na trhu práce.

20let zapomínáme, že i řemeslné obory patří ke vzdělanosti. Uměle potlačujeme prestiž mistrů svého řemesla. Místo podpory učňovského školství, nakupujeme levné pracovní síly ze zahraničí. S nedostatkem žáků, narůstá i nedostatek odborných učitelů. Když nebudou učitelé, nebudou žáci. Když nebudou žáci, nebudou řemeslníci. O zlatých českých ručičkách se budoucí generace dozví jen v dějepise.

Toto skutečně chceme?
Brno – Bosonohy 4. 5. 2017
Ing. Josef H y p r
ředitel SŠSŘ Brno – Bosonohy

Jak jsou na tom nábytkáři?

Včerejší společná tisková konference AMSP ČR, Klastru českých nábytkářů a v neposlední řadě i Cechu čalouníků a dekoratérů na Brněnském MOBITEXu představila nová zajímavá data týkající se současného stavu nábytkářského průmyslu v České republice. Byla zpracována jak analýza odvětví, tak průzkum mezi nábytkářskými firmami, přičemž obojí zde uveřejňujeme společně s tiskovou zprávou.

Tisková zpráva

Průzkum nábytkářských firem

Analýze nábytkářského průmyslu