AMSP ČR zahajuje přelomové tažení na podporu rodinných firem

Rodinné podniky, farmy a živnosti zažijí nejvýznamnější sezónu v naší novodobé historii. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zahajuje Rok rodinného podnikání 2018, který by měl být milníkem pro vnímání rodinného byznysu napříč všemi podnikatelskými segmenty. Continue reading „AMSP ČR zahajuje přelomové tažení na podporu rodinných firem“

AMSP ČR aktualizuje změny pro podnikatele v roce 2018

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) připravila na sklonku minulého roku s předstihem seznam 25 hlavních změn, na které se musí podnikatelé v roce 2018 připravit. Vzhledem k tomu, že mezitím došlo k některým legislativním úpravám a rozhodnutím, připravili jsme aktualizovanou verzi, která nově zahrnuje např. všechny změny v EET nebo upřesňuje nezbytné údaje o majitelích právnických osob, spojených s povinností zanést je do evidence rejstříkového soudu. AMSP ČR rovněž rozšiřuje legislativní tým, který se zaměří na koordinaci připomínkování a návrhů všech změn, které dopadají na malé a střední podnikatele a živnostníky. Současně posilujeme komunikaci s více jak šedesáti podnikatelskými svazy, cechy a profesními spolky, které jsou aktivní na pracovních platformách v kolektivním členství AMSP ČR a do legislativního procesu zapojujeme i jednotlivé podnikatele, zapojených do šesti pracovních výborů (export, inovace, dotace, financování, daně a vzdělávání) a devíti podnikatelských segmentů AMSP ČR zahrnujících všechny hlavní skupiny malých a středních firem a živnostníků (Rodinná firma, Fandíme řemeslu, Young Business, Moje restaurace, Malý obchod, Silver Business, Podnikavá žena, …a teď česky a podnikatelé na venkově).

Seznam 25 hlavních změn ke stažení zde:
Změny pro podnikatele 2018

25 hlavních změn pro podnikatele v roce 2018

Praha, 28. 11. 2017. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) představuje balíček nejdůležitějších legislativních změn, se kterými musí podnikatelé od roku 2018 počítat. Letošní výčet shrnula AMSP ČR do dvaceti pěti opatření s pozitivním, negativním nebo neutrálním dopadem na malé a střední firmy. Nejlépe vnímají podnikatelé rozšíření odpočtů na dítě a manželku u OSVČ a rozšíření státních záruk. Nespokojeni jsou malí a střední podnikatelé s novým režimem na ochranu osobních údajů GDPR a snížením hranice příjmů pro výdajové paušály u živnostníků. Continue reading „25 hlavních změn pro podnikatele v roce 2018“

Další dřevařský magazín je tady

Nové číslo magazínu Dřevmag, které určitě bude zajímat všechny příznivce práce s tímto materiálem si můžete prohlédnout na odkazu níže. Tentokráte se zde například dozvíte o soutěži Interiér roku, uvidíte výhled tohoto odvětví pro následující rok a samozřejmě se dočtete i novinky ze světa materiálů a technologie zpracování.

Magazín ke stažení:
Drevmag_11-2017_SK

Šikovné děti a Kutil Junior

Tyto dvě sousloví popisují dvě úzce propojené věci. Šikovné děti, z.s., jak zní celý název, je zapsaný spolek, který se snaží současným dětem zprostředkovat to, k čemu se již dnes nedostanou tak snadno jako jejich rodiče či prarodiče, a to manuální a řemeslné práce. Mezi činnostmi spolku najdete jako pravidelné, tak nepravidelné dílny, příměstský tábor a pak právě také projekt Kutil Junior, který je zaměřen především na první stupeň základních škol. Děti si v rámci tohoto projektu vyzkouší v pravidelných dílnách různé nástroje, materiály i práci s nimi, dále se naučí naplánovat a dokončit jejich vlastní výrobek a v neposlední řadě se naučí i spolupracovat na tvorbě s ostatními. Kutil Junior nedělá rozdíly mezi chlapci a dívkami a v dílnách se tak potkávají všichni, kdo mají o řemeslo zájem.

 

Chcete-li se dozvědět více, tak se podívejte na níže uvedené dokumenty:

Šikovné děti

Kutil junior kroužek

Soutěž Farma roku se opět blíží!

Stejně jako každý rok, i letos se bude v prosinci vyhlašovat ocenění Farma roku, které uděluje Asociace soukromého zemědělství ČR. Loňský titul putoval na Farmu u lesa rodiny Šonkových do Sudoměřic u Bechyně. Vyhlášení výsledků tohoto klání, jehož cílem je představit široké veřejnosti prostřednictvím příběhů jednotlivých farem smysl, podstatu a přínosy rodinného hospodaření, proběhlo v polovině prosince v pražském Divadle ABC. Kromě několika stovek sedláků si nenechala tuto slavnostní událost ujít ani řada významných hostů v čele s kardinálem Dominikem Dukou.

Hlavním cílem soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku je ukázat široké zemědělské i nezemědělské veřejnosti, že český sedlák hospodařící na své rodinné farmě může být nejen úspěšným podnikatelem a spokojeným člověkem, ale i hrdým a svobodným občanem, který pozitivně ovlivňuje svou obec a region.

Soutěže se každoročně účastní hospodáři z různých regionů ASZ s různorodou charakteristikou, strukturou či velikostí usedlostí. Pokaždé tak máme možnost se znovu přesvědčit, že velikost podniku není pro úspěšné hospodaření farmy tím nejpodstatnějším faktorem a ani letošní soutěž nebude v tomto smyslu výjimkou. Každá rodina hospodařící na své farmě, každý hospodář má konkrétní, jasnou a životaschopnou představu o tom, jakým směrem chce svou farmu vést a rozvíjet. Je zřejmé, že šikovný sedlák si dokáže najít svou cestu a umí využívat konkrétních podmínek své oblasti či regionu k úspěšnému podnikání.

Pokud se týká podmínek soutěže Farma roku, jsou velmi jednoduché a transparentní. Do soutěže se může přihlásit každý člen ASZ, vyjma členů hodnotící komise, a to bez ohledu na výrobní zaměření, velikost farmy či přírodní podmínky, v nichž hospodaří. Přihlášená farma je pak hodnocena v pěti kritériích, kterými jsou celkový vzhled farmy, organizace práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy.

Úspěšné farmy, které se umístí na prvních místech, jsou v rámci slavnostního vyhlašování výsledků mimo jiné oceněny i zajímavou finanční hotovostí.

informace o předchozím ročníku zde – Farma roku na rokvenkova.cz

 

Dne 17. a 18. listopadu proběhne již 5. ročník českého fortelu!

AMSP ČR skrze projekt Fandíme řemeslu a Česká hračka srdečně zvou všechny milovníky české hračkářské, designové a řemeslné tradice na prodejní výstavu VYROBENO V CZECHII – V ČESKÉ REPUBLICE. Pro malé i velké návštěvníky je také připraven doprovodný program a nabídka kvalitního občerstvení z lokálních surovin.

Menza Jednota (17. a 18. 11. 2017): Vyrobeno v Czechii – v České republice je jubilejním ročníkem a pro něj jsme tentokrát zvolili nové místo, a to prostor menzy koleje Jednota v Opletalově ulici. Zvolili jsme i dřívější termín, aby měli návštěvníci čas se s výrobky dostatečně seznámit. Mohou je nakoupit přímo na místě nebo tedy získají tip na pozdější nákup vánočních dárků.

I tato akce organizována portálem Česká hračka si klade za cíl vytvořit pro zákazníky a výrobce místo, kam se budou vracet a kde mohou sdílet své názory, přání, zkušenosti atd. Právě tímto způsobem vznikají ty nejlepší výrobky.

„Česká výroba hraček má velmi dlouhou tradici, stejně jako řemeslné umění u nás vůbec. Starší generace si k ní znovu našla cestu a pro mladší bývá vyhledávanou alternativou k nákupu. Je třeba si neustále připomínat a podporovat kvalitní výrobky, které vznikly v době před válkou nebo po ní a v mnoha případech se stále vyrábí. Například legendární traktor na klíček letos slaví 60 let podobně letité jsou i plastové hračky do vody nebo nafukovací hračky paní Niklové.. Nesmíme ale opomíjet nové výrobce a nové technologie ve výrobě (např. 3D tisk). Pokrok nezastavíme. Právě o to se na naší akci snažíme – propojovat tradice s pokrokem, výrobce se zákazníky nebo rozvíjet polytechnické vzdělávání u dětí“, vysvětluje Petr Heinzl z České hračky, pořadatel akce.

Součástí akce jsou tvořivé dílny a herny, ve kterých si děti mohou výrobky vyzkoušet a rozvíjet tak své schopnosti. Kdo ví, třeba tato akce přispěje k tomu, že některý z malých návštěvníků se rozhodne pro studium technického oboru a stane se kapacitou ve svém oboru – jako výrobce konstrukčních stavebnic nebo projektant a architekt… Samozřejmostí je i nabídka lahodného občerstvení a zajímavý doprovodný program.

„Vyrobeno v Czechii – v ČR“ je především vstřícné vůči rodinám s dětmi. Na naše rodinné vstupné můžou přijít rodiče a až 5 dětí. Vstupenky na akci je možné zvýhodněně objednat v předprodeji na www.vstupenka.net a všechny vstupenky jsou slosovatelné.

Prodejní výstavu Vyrobeno v Czechii – v České republice pořádá portál Česká hračka. Více informací a průběžně doplňovaný seznam vystavujících výrobců bude k dispozici na webových stránkách České hračky.

Vstupné v předprodeji:
Plné – 50 Kč
Snížené (děti od 6 let, senioři) – 30 Kč
Rodinné (2 dospělí a 1-5 dětí do 15let) – 120 Kč
Vstupné na místě:
Plné – 60 Kč
Snížené (děti od 6 let) – 40 Kč
Rodinné (2 dospělí a 1-5 dětí do 15let) – 150 Kč
děti do 6 let zdarma

KDY: pátek 17. 11. 2017 a sobota 18.11. 2017 od 10:00 – 18: 00 hod
KDE: Menza Jednota, Opletalova 38, 110 00 Praha 1
Web: www.ceska-hracka.cz
Facebook: www.facebook.com/Ceskahracka

PLAKÁT AKCE

Truhláři a čalouníci z Kateřinek opravují v Lotyšsku vzácná křesla

Žáci učebních oborů čalouník, truhlář a aranžéři jsou momentálně na stáži v Lotyšsku. Truhláři a čalouníci tam pracují na dost zajímavé zakázce – opravují křesla pro bývalou ministryni kultury Lotyšska, paní Karina Pētersone. A nejde o ledajaká křesla. Jejich prvním majitelem byl lotyšský architekt Kārlis Plūksne, který stojí za vznikem památníku Krvavé neděle v Rize.

celý článek zde

katerinky

Více informací o škole:

Škola Kateřinky Liberec
Škola otevřená světu

V těsném údolí Černé Nisy na okraji Liberce, v místě, které bylo kdysi považováno za nejprůmyslovější část Rakousko-Uherska, se rozkládá areál Školy Kateřinky. Potkáte zde studenty různých a na první pohled nesourodých oborů, které však dokonale fungují a vzájemně se kupodivu ideálně doplňují.

Žáci všech oborů se již několik let aktivně účastní Evropských projektů mobility v rámci programu ERASMUS plus, takže veškeré náklady včetně letenek a kompletních pobytových nákladů jsou hrazeny z EU.
Během čtrnáctidenní pracovní stáže navrhují studenti oboru Architektury a designu interiéru ve finském Jyväskylä nábytek a bytové zařízení, děvčata z Fashion Design tvoří nové vzory textilu a oděvů v portugalském Baceles, studenti oboru Bezpečnostně právní činnost získávají nové zkušenosti a posiluji fyzickou a psychickou odolnost na stáži „přežití“ v hlubokých lesích v Lotyšsku. Chlapci a děvčata z oborů Čalouník, Truhlář a Aranžér pracují na zajímavých projektech ve firmách v Rize a okolí… Truhláři a čalouníci například samostatně restaurovali historická křesla pro bývalou ministryni kultury Lotyšska, paní Karin Pētersone. Dnes postoupila Škola Kateřinky na vyšší úroveň a na stáž do jejích dílen jezdí například studenti z Finska.
„V minulosti se díky evropským projektům naše škola otevřela Evropě, ale až letos v květnu jsme skutečně vykročili do světa,“ usmívá se ředitel školy Tichý. „Díky pomoci Generálního konzula ČR v New Yorku Martina Dvořáka a jeho zástupce Karla Smékala jsme byli zařazeni do newyorské přehlídky designu NYC X Design uspořádali jsme v New Yorku dvě módní přehlídky autorských modelů studentek školy a k tomu i výstavu řemeslných a designerských projektů. Studentky Fashion Design byly z pobytu v New Yorku absolutně nadšené,“ dodává ředitel školy Tichý. Při čekání na odlet domů z letiště JFK Kateřina Zálišová, studentka 1. ročníku, nadšeně sdělovala své dojmy: „Bylo to super, moc se mi to líbilo. Jsem šťastná, že na takové škole mohu studovat a každému to doporučuji. Z celého pobytu mne úplně nejvíc zaujala úžasná vstřícnost a ochota Newyorčanů poradit a pomoci cizincům. To se u nás zatím nevidí.“
Obě módní přehlídky měly mezi odborníky i u veřejnosti velký úspěch. Byli mezi nimi i majitelé návrhářské firmy TIBI a prezidentka New York School of Design Janet Tsong, se kterou by ředitel Tichý chtěl připravit v New Yorku společnou módní přehlídku a navázat další spolupráci.
„New York byl pro nás významným mezníkem, jehož překročením se naši studenti a učitelé ocitli na prahu do světa. Je to pro nás významný úspěch a velice si toho vážíme. Jako výraz úcty a poděkování bychom chtěli při vhodné příležitosti předat našemu velvyslanci v USA panu Hynkovi Kmoníčkovi dřevořezbu státního znaku ČR, kterou pro Velvyslanectví ČR ve Washingtonu vyrobili naši žáci oboru Truhlář Sára Brabcová a Honza Rázek,“ řekl Tichý,
„tento úspěch by však nebyl možný bez podpory Nadačního fondu MAMA Foundation a Libereckého kraje,“ dodává.
Zahraniční módní přehlídky, zahraniční pracovní stáže studentů i výstavy řemeslných prací žáků a jejich propagace ve světě, není to jediné, v čem je liberecká Škola Kateřinky výjimečná. Prvními místy v celostátních a mezinárodních odborných soutěžích, mimořádným zájmem firem o absolventy školy, zájmem žáků o studium na této škole a tím pádem i plnou kapacitou školy se jen tak každá střední škola v ČR pochlubit nemůže.