Šikovní školáci z Jeníkova poradí i pilotům Formule 1

Golčův Jeníkov – Mít vztah k technice, nebát se stavebnic a ruční práce. To vše učí děti v Golčově Jeníkově technický kroužek Sedmička. Za nevšední kreativitu a neotřelý pohled na zdánlivě jednoduchou věc si vysloužili i obdiv prezidenta ústředního automobilového svazu ČR Oldřicha Vaníčka.


Čtěte více na: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/sikovni-skolaci-z-jenikova-poradi-i-pilotum-formule-1-20180926.html

Jak se rodí řemeslo

Díky Škole Kateřinky Liberec a aktivnímu panu řediteli Tichému jsme se 26.6.2018 mohli zúčastnit výstavy řemesel pro veřejnost a praktických ukázek řemeslných prací žáků Školy Kateřinky, SOŠ Liberec-Jablonecká ul. a SŠHL Frýdlant na náměstí před libereckou radnicí.

Atraktivním zpřestřením byla módní přehlídka žákyň Školy Kateřinky a doprovodný program „Bezpečná škola“.

Více o škole: http://www.skolakaterinky.cz/

Rok rodinného podnikání 2018 mění český byznys

Každý den otevíráme v rámci Roku rodinného podnikání 2018 nová témata. Jak vytvořit rodinnou ústavu? Jak řešit rodinné konflikty v byznysu? Jak získat nejlevnější zdroje pro rodinné podnikání? Neúnavně medializujeme v celostátních médiích malé rodinné podnikatele, propojujeme rodinné firmy přes sociální sítě, zapojujeme následovníky, chystáme velkolepou korunovaci nejlepších rodinných podniků, objíždíme malé obce a natáčíme Toulavou kameru za rodinným stříbrem. Právě vychází červnový Zpravodaj Roku rodinného podnikání.

Zpravodaj Roku rodinného podnikání 2018 – červen ke stažení ZDE.

Pasování kominických a čalounických tovaryšů

26. 6.  se uskutečnilo slavnostní pasování nových tovaryšů kominického a čalounického řemesla ze Stavebně řemeslné školy v Brně – Bosonohách. Slavnostní akt probíhal v Konventu milosrdných bratří na Vídeňské ulici v Brně. Na této události nemohl chybět ani zástupce AMSP ČR a projektu Fandíme řemeslu.

Continue reading „Pasování kominických a čalounických tovaryšů“

150 let kominíků v Čechách

26. 5. 2018 proběhla veliká událost organizovaná Společenstvem kominíků ČR, která měla za úkol připomenout 150. výročí založení kominické jednoty. Tato opravdu velkolepá akce se začala v brzkém odpoledni na Pražském hradě v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a poté se průvodem přesunula na Pražskou Kampu, kde probíhal večerní zábavný program na kterém vystoupili například Anna K či Prague Longue Trio.

Fotografie z akce naleznete zde: https://martinsuvarina.pixieset.com/150let/highlights/ 

Zahradnické putování 2018 – tisková zpráva

Společná akce zahradnických firem a institucí s názvem Zahradnické putování 2018 se uskutečnila ve dnech 25. a 26. května 2018. Jejími organizátory byly Česká zahradnická akademie Mělník, střední škola a vyšší odborná škola,  Školní statek Mělník – středisko Školního statku Středočeského kraje, Arboeko Obříství, velkoobchodní společnost okrasného školkařství, Jahodárna Vraňany, největší producent sazenic jahod v České republice, a Zahradnictví Líbezníce, významný zahradnický pro obyvatele ze severovýchodního okraje Prahy. Spolupracující firmou se stala restaurace Na Štěpáně v Obříství, která přispěla zejména nabídkou specialit vyrobených z chřestu, který se pěstuje na přilehlých polích.

Cílem všech subjektů bylo představit široké veřejnosti různorodý zahradnický obor a svou činnost. Návštěvníci tak mohli v Mělníku a okolí poznat zázemí příslušných zahradnických firem a seznámit se i s problematikou zahradnického vzdělávání. Všude pořadatelé připravili  bohatý program, který danou firmu co nejblíže a nejzajímavějším způsobem přibližoval. Od tematických přednášek, výstav a prohlídek po ukázky zahradnických prací z oblasti stromolezení, marketingu či floristiky, od ochutnávky zahradnických produktů po názorná předvedení moderní zahradnické mechanizace. Návštěvníci se mohli setkat také s řadou vynikajících osobností zahradnického oboru. Ti, kteří si rádi hrají, ať děti či dospělí, využili některých zážitkových aktivit, jako byla práce v zahradnické prodejně, floristická tvorba, adrenalinová jízdu na malotraktoru, sklizeň jahod, ale například i soutěž „Maturita snadno a rychle“. Nejaktivnější účastníci dvoudenní akce, kteří se rozhodli skutečně putovat po jednotlivých místech zahradnických provozů a tedy i po oborech, jako je okrasné školkařství, vinařství, květinářství, ovocnářství, zahradnické školství či zahradnický marketing a obchod, se mohli zapojit do zahradnického kvízu o hodnotné ceny. Stačilo přitom navštívit dvě firmy a mělnickou školu, odpovědět na jednoduché otázky a zahrát si o ceny. Odměnou úspěšným řešitelům se stala například účast na dvoudenním floristickém kurzu, výborná vína školního statku nebo poukázky k nákupu zahradnického zboží v pořadatelských firmách včetně možnosti samosběru 25 kg jahod.

Akce tak byla zajímavou příležitostí pro celou rodinu, jak prožít tvůrčím způsobem májový víkend. Jak cestovat, bavit se, soutěžit a zapojit všechny smysly. A přitom se nenásilným způsobem dozvědět i řadu nových informací  o zahradnickém oboru a nahlédnout za jeho příslovečné kulisy.

Děkuji touto cestou všem zúčastněným firmám, jejich pracovníkům studentům ČZA a přednášejícím. V neposlední řadě děkuji i všem návštěvníkům, kteří tuto akci navštívili.

Dvě řemeslná mistrovství najednou!

Na střední řemeslné škole v Brněnských Bosonohách se uskutečnily dvě soutěže – „Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěžích odborných dovedností oborů vzdělání klempíř, pokrývač, tesař“ a „Mistrovství České republiky v soutěži odborných dovedností oboru vzdělání kominík“.

Nábytkářský průmysl je na tom skvěle. Nebo ne?

Ačkoliv se nábytkářskému průmyslu daří po finanční stránce tak, jako snad nikdy předtím, přeci jen se zde vznáší velký vykřičník, který může za několik let tento nadějně se rozvíjející obor zpět do polozapomnění.

Čtěte zde:
https://www.denik.cz/ekonomika/truhlar-ohrozeny-druh-asociace-ceskych-nabytkaru-biji-na-poplach-20180426.html

Stavební soutěže na veletrhu IBF Brno. AMSP ČR nemohla chybět!

Naše generální ředitelka p. Eva Svobodová se včera za AMSP ČR zúčastnila v rámci veletrhu IBF Brno Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v soutěžích odborných dovedností odborů vzdělání KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, TESAŘ a KOMINÍK. Společně podporujeme to, aby řemesla a řemeslníci znovu získali společenskou vážnost, kterou si právem zasluhují i v období technicky vyspělé společnosti.